Do jakich instytucji można się zwrócić? Wybierz jedną z kategorii
i znajdź możliwości finansowania projektów, wydarzenia lub kursy.
Do jakich instytucji można się zwrócić?
Wybierz jedną z kategorii i znajdź
możliwości finansowania projektów,
wydarzenia lub kursy.

Finansowanie

  • Centrala Szkolnictwa Zagranicznego (Warszawa, Wrocław)

    ZfA (Zentralstelle für das Auslandsschulwesen) doradza i wspiera polskie szkoły z rozszerzonym programem języka niemieckiego, przeprowadza w Polsce egzaminy Niemieckiego Dyplomu Językowego Konferencji Ministrów Oświaty (Deutsches Sprachdiplom I + Deutsches Sprachdiplom II der Kultusministerkonferenz), oferuje doskonalenie zawodowe dla nauczycieli/-ek języka niemieckiego, a także stypendia dla niemieckich nauczycieli/-ek i uczniów/uczennic w programie DSD oraz pozyskuje dla polskich szkół specjalistów/specjalistki w nauczaniu języka niemieckiego.

    Punkt konsultacyjny w Warszawie:
    Telefon: +48 22 6295171
    E-mail: warschau@auslandsschulwesen.de
    Strona internetowa: ZfA Warszawa

    ORE – Ośrodek Rozwoju Edukacji
    ul. Aleje Ujazdowskie 28, pok. 311a                                                                             
    00-478 Warszawa                                                                                                             

    Punkt konsultacyjny we Wrocławiu:
    Telefon: +48 71 7478665
    E-mail: breslau@auslandsschulwesen.de
    Strona internetowa: ZfA Wrocław

    Regus Pegaz Budynek B, Piętro III
    ul. Grabarska 1
    50-079 Wroclaw

  • Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy’ego Brandta Uniwersytetu Wrocławskiego

    Centrum Willy’ego Brandta (Willy Brandt Zentrum für Deuschland- und Europastudien der Universität Wrocław) koncentruje się na studiach germanistycznych i stosunkach polsko-niemieckich zarówno w swojej ofercie dydaktycznej, jak i projektach badawczych. Regularnie oferuje stypendia badawcze na prace związane z Niemcami.

    Telefon: +48 71 375 95 01
    E-mail: csne@uwr.edu.pl
    Strona internetowa: Centrum Willy’ego Brandta

    ul. Strażnicza 1–3
    50-206 Wrocław

  • Fundacja Konrada Adenauera – Przedstawicielstwo w Polsce (Warszawa)

    Powiązana z partią CDU fundacja ma swoje przedstawicielstwo w Warszawie od lata 1989 roku i działa na rzecz wzmocnienia wartości chrześcijańsko-demokratycznych. W dziedzinie edukacji politycznej, polityki gospodarczej i bezpieczeństwa, a także dialogu międzypartyjnego i międzyspołecznego organizuje wydarzenia z polskimi instytucjami partnerskimi oraz publikuje raporty i analizy. Ponadto KAS przyznaje stypendia na wizytę studyjną w Niemczech.

    Telefon: +48 22 8459330
    E-mail: kas.polska@kas.de
    Strona internetowa: KAS Polska

    ul. J. Dabrowskiego 56
    02-561 Warszawa

  • Fundacja im. Aleksandra von Humboldta (Bonn)

    Fundacja im. Aleksandra von Humboldta (Alexander von Humboldt-Stiftung) pracuje na rzecz postępu naukowego, porozumienia i dialogu, wspierając finansowo międzynarodową współpracę naukową oraz indywidualnymi stypendiami początkujące i doświadczone badaczki i badaczy. Humboldt Research Fellowship umożliwia osobom z Polski dłuższy pobyt naukowy w Niemczech. Z kolei Feodor Lynen Research Fellowship jest stypendium dla osób z Niemiec na pobyt naukowy w zagranicznej placówce partnerskiej Fundacji Humboldta. Ponadto Fundacja honoruje znaczące wyniki badań i przełomowe odkrycia naukowe różnymi nagrodami, np. Humboldt Research Award. W Polsce działa stowarzyszenie stypendystek i stypendystów Societas Humboldtiana Polonorum.

    Telefon: +49 228 8330
    E-mail: info@avh.de
    Strona internetowa: Fundacja im. Aleksandra von Humboldta

    Jean-Paul-Straße 12
    53173 Bonn

  • Fundacja im. Sanddorfa (Ratyzbona)

    Fundacja im. Sanddorfa (Sanddorf-Stiftung) zapewnia wsparcie w obszarach opieki społecznej, zdrowia i porozumienia międzynarodowego. W obszarze opieki społecznej wspierane są instytucje non-profit o zasięgu regionalnym (w Ratyzbonie i okolicach); w pozostałych dwóch obszarach wnioski projektowe są przyjmowane niezależnie od lokalizacji. Ponadto fundacja wspiera wyjazdy niemieckich klas szkolnych do Polski.

    Telefon: +49 941 4008-122
    E-mail: info@sanddorf-stiftung.de
    Strona internetowa: Sanddorf-Stiftung

    Im Gewerbepark C 25
    93059 Regensburg

  • Punkt Kontaktowy Programu CERV w Niemczech (Bonn)

    Punkt kontaktowy udziela informacji i porad na temat programu dotacyjnego Unii Europejskiej „Obywatele, Równość, Prawa i Wartości” (CERV – Citizens, Equality, Rights and Values). Program wspiera projekty dotyczące wartości unijnych, równości, uczestnictwa i zapobiegania przemocy, a jego budżet wynosi około 1,44 mld euro. Finansowanie w czterech obszarach tematycznych jest ogłaszane w regularnych zaproszeniach do składania wniosków.

    Oprócz doradztwa w zakresie konkretnych wniosków, punkt kontaktowy oferuje wsparcie w znalezieniu partnerów do projektu, wydarzenia informacyjne i wykłady gościnne.

    Telefon: +49 228 2420997
    E-mail: info@kontaktstelle-cerv.de
    Strona internetowa: Kontaktstelle CERV Deutschland

    Weberstraße 59a
    53113 Bonn

  • GFPS-Polska, Stowarzyszenie Naukowo-Kulturalne w Europie Środkowej i Wschodniej (Warszawa)

    Stowarzyszenie GFPS-Polska oferuje polskim student(k)om stypendia na pobyt semestralny na niemieckiej uczelni, a dla osób z Ukrainy bądź Białorusi – na uczelni w Polsce. Ponadto każdego lata organizuje dwutygodniowy polsko-niemiecki kurs językowy, podczas którego osoby do 26 roku życia wspólnie uczą się języka sąsiedniego kraju. Przez cały rok w różnych miastach Polski organizowane są projekty trójnarodowe, otwarte również dla osób spoza stowarzyszenia. Stowarzyszenie ma aktywnych członków i członkinie w większości dużych miast w Polsce. Tak zwane grupy lokalne spotykają się regularnie w luźnej atmosferze, aby pokazać aktualnym stypendyst(k)om miasto, porozmawiać po niemiecku lub planować projekty. Ściśle współpracuje z niemieckim siostrzanym stowarzyszeniem: GFPS e.V.

    Telefon: +48 531 354 169
    E-mail: info@gfps.pl
    Strona internetowa: GFPS-Polska

    Adres korespondencyjny:
    Skrytka Pocztowa 34
    00-950 Warszawa 1

  • GFPS e. V. – Stowarzyszenie Naukowo-Kulturalne w Europie Środkowej i Wschodniej (Fryburg)

    Istniejące od 1984 roku stowarzyszenie GFPS e.V. (Gemeinschaft für studentischen Austausch in Mittel- und Osteuropa) zajmuje się wymianą z Europą Środkową i Wschodnią. Wraz z siostrzanymi stowarzyszeniami w Polsce, Czechach i Ukrainie przyznaje stypendia na semestralny pobyt na polskim lub czeskim uniwersytecie, organizuje dwutygodniowy tandem polsko-niemiecki oraz niemiecko-ukraińskie warsztaty językowe, a także oferuje różne wydarzenia kulturalne i projekty trójnarodowe, w których mogą uczestniczyć również osoby z zewnątrz. Osoby zrzeszone w stowarzyszeniu, głównie studentki i studenci, są zorganizowane w lokalne grupy, które spotykają się regularnie w różnych miastach.

    E-mail: vorstand@gfps.org
    Strona internetowa: GFPS e. V.

    Postfach 64 42
    79040 Freiburg

  • Polsko-Niemiecka Fundacja na rzecz Nauki (Frankfurt nad Odrą)

    PNFN (Deutsch-Polnische Wissenschaftsstiftung / DPWS) to fundacja, której celem jest zbliżenie obu krajów na płaszczyźnie nauki. Do jej głównych zadań należy zacieśnianie współpracy między student(k)ami, naukowcami i naukowczyniami oraz badacz(k)ami z Polski i Niemiec. W tym celu PNFN wspiera innowacyjne projekty oraz nowe modele współpracy w obu krajach w takich dziedzinach jak nauki humanistyczne, kulturoznawstwo, prawo oraz nauki społeczne i ekonomiczne.

    Telefon: +49 335 6640-594
    E-mail: gnauck@dpws.de
    Strona internetowa: Polsko-Niemiecka Fundacja na rzecz Nauki

    Große Scharrnstr. 23 a
    15230 Frankfurt (Oder)

  • Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej (Warszawa, Berlin)

    Fundacja (SdpZ – Stiftung für deutsch-polnische Zusammenarbeit) wspiera polsko-niemieckie projekty w następujących obszarach priorytetowych: aktualne problemy współżycia społecznego, gospodarki i ochrony środowiska; edukacja i transfer wiedzy; projekty medialne, które wpływają na postrzeganie Polski w Niemczech i Niemiec w Polsce, a także na zrozumienie procesów zachodzących w Europie i na świecie; oraz projekty edukacji kulturalnej. Ponadto Fundacja wspiera tłumaczenia lub koszty druku tłumaczeń wyrafinowanej literatury polskiej na język niemiecki i literatury niemieckiej na język polski. Poza dotacjami, od 2008 roku organizuje Polsko-Niemieckie Dni Mediów i przyznaje stypendia.

    Oprócz siedziby głównej w Warszawie, fundacja posiada również niewielkie biuro w Berlinie.

    Telefon: +48 22 3386200
    E-mail: fwpn@fwpn.org.pl
    Strona internetowa: FWPN

    ul. Zielna 37
    00-108 Warszawa

  • Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży (Poczdam)

    Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży, PNWM (Deutsch-Polnisches Jugendwerk, DPJW) to międzynarodowa organizacja założona w 1991 roku przez rządy Polski i Niemiec. PNWM wspiera finansowo polsko-niemieckie spotkania młodzieży, praktyki indywidualne młodych ludzi, a także wizyty studyjne, podróże sieciujące i programy specjalistyczne dla animatorów/-ek wymiany. Ponadto PNWM organizuje własne wydarzenia umożliwiające polskim i niemieckim organizacjom pozarządowym, jednostkom samorządu lokalnego oraz szkołom nawiązanie kontaktu oraz szkolenie w zakresie wymiany młodzieży. PNWM udostępnia także publikacje (w większości bezpłatne) i portale internetowe poświęcone wymianie.

    Biuro w Poczdamie jest odpowiedzialne za doradztwo i obsługę projektów wymiany pozaszkolnej. Biuro w Warszawie odpowiada za pytania i wnioski o dofinansowanie spotkań szkolnych.

    Telefon: +49 331 28479-0
    E-mail: buero@dpjw.org
    Strona internetowa: PNWM, Biuro w Poczdamie

    Friedhofsgasse 2
    14473 Potsdam

  • Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży (Warszawa)

    Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży, PNWM (Deutsch-Polnisches Jugendwerk, DPJW) to międzynarodowa organizacja założona w 1991 roku przez rządy Polski i Niemiec. PNWM wspiera finansowo polsko-niemieckie spotkania młodzieży, praktyki indywidualne młodych ludzi, a także wizyty studyjne, podróże sieciujące i programy specjalistyczne dla animatorów/-ek wymiany. Ponadto PNWM organizuje własne wydarzenia umożliwiające polskim i niemieckim organizacjom pozarządowym, jednostkom samorządu lokalnego oraz szkołom nawiązanie kontaktu oraz szkolenie w zakresie wymiany młodzieży. PNWM udostępnia także publikacje (w większości bezpłatne) i portale internetowe poświęcone wymianie.

    Biuro w Warszawie jest odpowiedzialne za doradztwo i obsługę projektów wymiany szkolnej. Biuro w Poczdamie odpowiada za pytania i wnioski o dofinansowanie spotkań pozaszkolnych.

    Telefon: +48 22 5188910
    E-mail: biuro@pnwm.org
    Strona internetowa: PNWM, Biuro w Warszawie

    ul. Alzacka 18
    03-972 Warszawa

Kultura

  • Instytut Adama Mickiewicza (Warszawa)

    Instytut Adama Mickiewicza jest państwową instytucją kultury, której misją jest komunikacja i promocja kultury polskiej za granicą poprzez wymianę kulturalną i oddelegowanie polskich twórców na międzynarodowe festiwale i przedsięwzięcia kulturalne. Instytut jest również wydawcą portalu Culture.pl – codziennie aktualizowanego serwisu, który informuje o najciekawszych wydarzeniach, związanych z polską kulturą na całym świecie.

    Telefon: +48 22 4476100
    E-mail: recepcja@iam.pl
    Strona internetowa: Instytut Adama Mickiewicza

    ul. Mokotowska 25
    00-560 Warszawa

  • Niemieckie Towarzystwo Studiów nad Europą Wschodnią (Berlin)

    Niemieckie Towarzystwo Studiów nad Europą Wschodnią (Deutsche Gesellschaft für Osteuropakunde e.V. / DGO) jest ponadpartyjną organizacją pożytku publicznego i największym w świecie niemieckojęzycznym stowarzyszeniem zrzeszającym osoby zajmujące się Europą Wschodnią. Jest to forum dyskusyjne na temat polityki, gospodarki i kultury Europy Środkowo-Wschodniej. Członkowie i członkinie DGO wywodzą się z środowiska akademickiego, politycznego, gospodarczego, mediów i świata kultury.

    Telefon: +49 30 214784-12
    E-mail: info@dgo-online.org
    Strona internetowa: DGO

    Schaperstraße 30
    10719 Berlin

  • Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej (Gliwice, Opole)

    DWPN (Haus der Deutsch-Polnischen Zusammenarbeit) jest związkiem stowarzyszeń który łączy we współpracy polskie i niemieckie organizacje. Jego działalność skupia się głównie na Śląsku jako wielokulturowym regionie przygranicznym oraz na stosunkach polsko-niemieckich. DWPN organizuje imprezy i spotkania młodzieżowe, programy dla mniejszości niemieckiej, takie jak ELOm, wydaje publikacje, projektuje wystawy i prowadzi tematyczne portale internetowe, np. Archiwum Historii Mówionej.

    Oprócz siedziby głównej w Gliwicach DWPN ma też oddział w Opolu.

    Telefon: +48 32 2306018
    E-mail: haus@haus.pl
    Strona internetowa: DWPN

    ul. Górnych Wałów 7
    44-100 Gliwice

  • Biuro ds. partnerstw miast Towarzystwa Zagranicznego (Dortmund)

    Biuro ds. partnerstw miast Towarzystwa Zagranicznego z siedzibą w Dortmundzie (Netzwerkstelle Städtepartnerschaften der Auslandsgesellschaft.de e.V. ) ma na celu wymianę doświadczeń i wiedzy na temat partnerstw miast w Nadrenii Północnej-Westfalii. Oferuje konsultacje, seminaria, warsztaty oraz regularnie spotkania sieciujące „Dzień Partnerstw Miast“.

    Telefon: +49 231 83800-36
    E-mail: brockmann@auslandsgesellschaft.de
    Strona internetowa: Netzwerkstelle Städtepartnerschaften

    Steinstraße 48
    44147 Dortmund

  • Niemiecko-Polskie Towarzystwo w Warszawie

    Niemiecko-Polskie Towarzystwo w Warszawie (Deutsch-Polnische Gesellschaft Warschau) to nieformalna grupa, która średnio raz w miesiącu spotyka się w Warszawie, aby rozmawiać na różne tematy z zakresu stosunków polsko-niemieckich.

    E-mail: info@leiserowitz.de
    Strona internetowa: Niemiecko-Polskie Towarzystwo w Warszawie

  • Federalny Związek Towarzystw Niemiecko-Polskich (Berlin)

    Federalny Związek Towarzystw Niemiecko-Polskich (Deutsch-Polnische Gesellschaft Bundesverband e.V.) jest organizacją parasolową zrzeszającą ponad 50 lokalnych stowarzyszeń, które łączą interesariuszy stosunków polsko-niemieckich w polityce, mediach, kulturze, biznesie i nauce. Ich celem jest wzmocnienie komunikacji między tymi obszarami i stworzenie silnego lobby społecznego na rzecz współpracy między Niemcami i Polską oraz ich społeczeństwami. Związek wydaje dwujęzyczny kwartalnik „DIALOG” oraz rocznik „Inter Finitimos” poświęcony historii stosunków polsko-niemieckich. Od 2005 roku corocznie przyznaje też Nagrodę DIALOGu, która jest wyrazem uznania dla osób, instytucji, inicjatyw, projektów medialnych lub redakcji, które angażują się na rzecz dialogu w Europie i pogłębiania stosunków polsko-niemieckich.

    Telefon: +49 30 26931-460
    E-mail: geschaeftsstelle@dpg-bv.de
    Strona internetowa: Federalny Związek Towarzystw Niemiecko-Polskich

    Schillerstr. 59
    10627 Berlin

  • Fundacja Genshagen

    Fundacja działa na styku kultury i polityki, organizując konferencje, seminaria, warsztaty i projekty młodzieżowe w dwóch obszarach tematycznych: Upowszechnianie kultury i sztuki w Europie oraz Dialog Europejski o Europie politycznie.

    Telefon: +49 3378 805931
    E-mail: institut@stiftung-genshagen.de
    Strona internetowa: Stiftung-Genshagen

    Am Schloss 1
    14974 Genshagen

  • Instytut Pileckiego w Berlinie

    Instytut Pileckiego jest polską państwową instytucją badawczą zajmującą się totalitaryzmami XX wieku – narodowym socjalizmem i stalinizmem. Poza badaniami naukowymi oraz archiwizacją i digitalizacją dokumentów prowadzi warsztaty, projekty edukacyjne i wystawiennicze, do których zaprasza osoby ze świata nauki, sztuki oraz edukacji.

    Główna siedziba instytutu znajduje się w Warszawie. Oprócz oddziału w Berlinie, istnieje jeszcze filia w Augustowie.

    Telefon: +49 30 27578955
    E-mail: berlin@pileckiinstitut.de
    Strona internetowa: Instytut Pileckiego w Berlinie

    Pariser Platz 4A
    10117 Berlin

  • Instytut Pileckiego (Warszawa, Augustów)
    Instytut Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego jest polską państwową instytucją badawczą zajmującą się totalitaryzmami XX wieku – narodowym socjalizmem i stalinizmem. Poza badaniami naukowymi oraz archiwizacją i digitalizacją dokumentów prowadzi warsztaty, projekty edukacyjne i wystawiennicze, do których zaprasza osoby ze świata nauki, sztuki oraz edukacji.

    Główna siedziba instytutu znajduje się w Warszawie. Istnieją także oddziały w Berlinie i w Augustowie.

    Telefon: +48 22 1822400
    E-mail: sekretariat@instytutpileckiego.pl
    Strona internetowa: Instytut Pileckiego

    ul. Foksal 17
    00-372 Warszawa

  • Instytut Polski w Düsseldorfie

    Instytut Polski w Düsseldorfie to instytucja Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej, której celem jest upowszechnianie polskiej kultury w Niemczech. Wspiera również niemieckich pracowników i pracowniczki kultury w nawiązywaniu kontaktów z polskimi artyst(k)ami. Oferuje kursy językowe, organizuje wystawy we własnej galerii i poza nią, pokazy filmowe, np. w ramach festiwalu FilmPolska, wieczory literackie, spektakle teatralne i debaty.

    Telefon: +49 211 86696-0
    E-mail: duesseldorf@instytutpolski.pl
    Strona internetowa: Instytut Polski w Düsseldorfie

    Citadellstraße 7
    40213 Düsseldorf

  • Instytut Polski w Berlinie – filia w Lipsku

    Obok instytutów w Berlinie i Düsseldorfie także Instytut Polski Berlin – filia w Lipsku promuje i upowszechnia polską kulturę w Niemczech. Oferuje różne wydarzenia stacjonarne i cyfrowe w dziedzinie muzyki, tańca, teatru i filmu. Oddział inicjuje oraz wspiera przede wszystkim projekty i wydarzenia w Saksonii, Turyngii i Saksonii-Anhalt.

    Telefon: +49 0341 70261-0
    E-mail: lipsk@instytutpolski.pl
    Strona internetowa: Filia w Lipsku

    Markt 10
    04109 Leipzig

  • Instytut Polski w Berlinie

    Instytut Polski w Berlinie to instytucja Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej, której celem jest upowszechnianie polskiej kultury w Niemczech. Wspiera również niemieckich pracowników/-czki kultury w nawiązywaniu kontaktów z polskimi artyst(k)ami. Oferuje kursy językowe, organizuje wystawy we własnej galerii i poza nią, pokazy filmowe, np. w ramach festiwalu FilmPolska, wieczory literackie, spektakle teatralne i debaty.

    Instytut posiada oddział w Lipsku. Inny instytut znajduje się w Düsseldorfie.

    Telefon: +49 30 247581-0
    E-mail: berlin@instytutpolski.pl
    Strona internetowa: Instytut Polski w Berlinie

    Burgstrasse 27
    10178 Berlin

  • Niemiecki Instytut Spraw Polskich (Darmstadt)

    Niemiecki Instytut Spraw Polskich (Deutsches Polen-Institut / DPI) ma główną siedzibę w Darmstadt, ale podejmuje działania w całych Niemczech, szczególnie w Berlinie. Od momentu powstania w 1980 roku celem Instytutu jest szerzenie zainteresowania Polską w niemieckim społeczeństwie oraz budowanie w ten sposób stabilnych stosunków polsko-niemieckich. Instytut prowadzi badania i wspiera działania naukowe, organizuje konferencje oraz debaty publiczne, jak również interdyscyplinarną Szkołę Letnią. Przyznaje także stypendia naukowe. Instytut zajmuje się również popularyzacją wiedzy o Polsce w niemieckich szkołach, publikując podręczniki szkolne i materiały dydaktyczne oraz prowadząc zajęcia dla uczennic i uczniów w ramach projektu PolenMobil.

    Telefon: +49 6151 4202-0
    E-mail: info@dpi-da.de
    Strona internetowa: Niemiecki Instytut Spraw Polskich

    Residenzschloss / Marktplatz 15
    64283 Darmstadt

  • Goethe-Institut w Krakowie

    Goethe-Institut jest działającym na całym świecie instytutem kultury Republiki Federalnej Niemiec. W Polsce jest reprezentowany przez dwa instytuty w Warszawie i Krakowie. Wraz z instytucjami partnerskimi GI promuje język niemiecki i wspiera międzynarodową współpracę kulturalną. Kursy językowe są oferowane stacjonarnie i online, a oprócz certyfikatów językowych Instytutu Goethego, studenci mogą również przystąpić do TestDaF, który jest wymagany do studiowania na niemieckiej uczelni. Oprócz kursów językowych, GI zapewnia materiały drukowane i cyfrowe oraz portale internetowe.

    GI w Krakowie organizuje różnorodne wydarzenia kulturalne w dziedzinie filmu, teatru, muzyki, literatury i społeczeństwa.

    Telefon: +48 12 2021930
    E-mail: info-krakau@goethe.de
    Strona internetowa: Goethe-Institut w Krakowie

    ul. Podgórska 34
    31-536 Kraków

  • Goethe-Institut w Warszawie

    Goethe-Institut jest działającym na całym świecie instytutem kultury Republiki Federalnej Niemiec. W Polsce jest reprezentowany przez dwa instytuty w Warszawie i Krakowie. Wraz z instytucjami partnerskimi GI promuje język niemiecki i wspiera międzynarodową współpracę kulturalną. Kursy językowe są oferowane stacjonarnie i online, a oprócz certyfikatów językowych Instytutu Goethego, studenci mogą również przystąpić do TestDaF, który jest wymagany do studiowania na niemieckiej uczelni. Oprócz kursów językowych, GI zapewnia materiały drukowane i cyfrowe oraz portale internetowe.

    GI w Warszawie posiada nowoczesną bibliotekę otwartą dla wszystkich i organizuje różnorodne wydarzenia kulturalne z dziedziny filmu, teatru, muzyki, literatury i społeczeństwa.

    Telefon: +48 22 5059000
    E-mail: info-warschau@goethe.de
    Strona internetowa: Goethe-Institut w Warszawie

    ul. Chmielna 13 A
    00-021 Warszawa

  • GFPS-Polska, Stowarzyszenie Naukowo-Kulturalne w Europie Środkowej i Wschodniej (Warszawa)

    Stowarzyszenie GFPS-Polska oferuje polskim student(k)om stypendia na pobyt semestralny na niemieckiej uczelni, a dla osób z Ukrainy bądź Białorusi – na uczelni w Polsce. Ponadto każdego lata organizuje dwutygodniowy polsko-niemiecki kurs językowy, podczas którego osoby do 26 roku życia wspólnie uczą się języka sąsiedniego kraju. Przez cały rok w różnych miastach Polski organizowane są projekty trójnarodowe, otwarte również dla osób spoza stowarzyszenia. Stowarzyszenie ma aktywnych członków i członkinie w większości dużych miast w Polsce. Tak zwane grupy lokalne spotykają się regularnie w luźnej atmosferze, aby pokazać aktualnym stypendyst(k)om miasto, porozmawiać po niemiecku lub planować projekty. Ściśle współpracuje z niemieckim siostrzanym stowarzyszeniem: GFPS e.V.

    Telefon: +48 531 354 169
    E-mail: info@gfps.pl
    Strona internetowa: GFPS-Polska

    Adres korespondencyjny:
    Skrytka Pocztowa 34
    00-950 Warszawa 1

  • GFPS e. V. – Stowarzyszenie Naukowo-Kulturalne w Europie Środkowej i Wschodniej (Fryburg)

    Istniejące od 1984 roku stowarzyszenie GFPS e.V. (Gemeinschaft für studentischen Austausch in Mittel- und Osteuropa) zajmuje się wymianą z Europą Środkową i Wschodnią. Wraz z siostrzanymi stowarzyszeniami w Polsce, Czechach i Ukrainie przyznaje stypendia na semestralny pobyt na polskim lub czeskim uniwersytecie, organizuje dwutygodniowy tandem polsko-niemiecki oraz niemiecko-ukraińskie warsztaty językowe, a także oferuje różne wydarzenia kulturalne i projekty trójnarodowe, w których mogą uczestniczyć również osoby z zewnątrz. Osoby zrzeszone w stowarzyszeniu, głównie studentki i studenci, są zorganizowane w lokalne grupy, które spotykają się regularnie w różnych miastach.

    E-mail: vorstand@gfps.org
    Strona internetowa: GFPS e. V.

    Postfach 64 42
    79040 Freiburg

  • Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej (Warszawa, Berlin)

    Fundacja (SdpZ – Stiftung für deutsch-polnische Zusammenarbeit) wspiera polsko-niemieckie projekty w następujących obszarach priorytetowych: aktualne problemy współżycia społecznego, gospodarki i ochrony środowiska; edukacja i transfer wiedzy; projekty medialne, które wpływają na postrzeganie Polski w Niemczech i Niemiec w Polsce, a także na zrozumienie procesów zachodzących w Europie i na świecie; oraz projekty edukacji kulturalnej. Ponadto Fundacja wspiera tłumaczenia lub koszty druku tłumaczeń wyrafinowanej literatury polskiej na język niemiecki i literatury niemieckiej na język polski. Poza dotacjami, od 2008 roku organizuje Polsko-Niemieckie Dni Mediów i przyznaje stypendia.

    Oprócz siedziby głównej w Warszawie, fundacja posiada również niewielkie biuro w Berlinie.

    Telefon: +48 22 3386200
    E-mail: fwpn@fwpn.org.pl
    Strona internetowa: FWPN

    ul. Zielna 37
    00-108 Warszawa

Polityka

  • Konsulat Republiki Federalnej Niemiec w Opolu

    Konsulat w Opolu jako jednostka podporządkowana Konsulatowi Generalnemu we Wrocławiu odpowiada przede wszystkim za sprawy prawno-konsularne w województwie opolskim i śląskim oraz za opiekę nad mniejszością niemiecką.

    Telefon: +48 77 4232720
    E-mail: info@oppeln.diplo.de
    Strona internetowa: Konsulat Niemiec w Opolu

    ul. Strzelców Bytomskich 11
    45-084 Opole

  • Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Gdańsku

    Konsulat Generalny w Gdańsku odpowiada przede wszystkim za sprawy prawno-konsularne, obsługę protokolarną wizyt politycznych z Niemiec oraz opiekę nad mniejszością niemiecką. Właściwość konsularna Konsulatu obejmuje województwa pomorskie, warmińsko-mazurskie, kujawsko-pomorskie i zachodniopomorskie, jak i powiaty złotowski, chodzieski, czarnkowsko-trzcianecki, pilski i wągrowiecki województwa wielkopolskiego.

    Telefon: +48 58 340 65 00
    E-mail: info@danz.diplo.de
    Strona internetowa: Konsulat Generalny w Gdańsku

    Generalkonsulat der Bundesrepublik Deutschland in Danzig
    Al. Zwycięstwa 23
    80-219 Gdańsk

  • Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie

    Konsulat Generalny RFN w Krakowie odpowiada przede wszystkim za sprawy prawno-konsularne, obsługę protokolarną wizyt politycznych z Niemiec oraz opiekę nad mniejszością niemiecką. Właściwość konsularna Konsulatu obejmuje województwa: małopolskie, świętokrzyskie i podkarpackie.

    Telefon: +48 12 4243000
    E-mail: info@krakau.diplo.de
    Strona internetowa: Konsulat Generalny w Krakowie

    ul. Stolarska 7
    31-043 Kraków

  • Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec we Wrocławiu

    Konsulat Generalny RFN we Wrocławiu jest odpowiedzialny za sprawy prawne i konsularne, za protokolarną obsługę wizyt politycznych z Niemiec oraz za opiekę nad mniejszością niemiecką. Zasięg konsularny Konsulatu obejmuje województwa: dolnośląskie, lubuskie, wielkopolskie (oprócz powiatów: złotowskiego, pilskiego, chodzieskiego, czarnkowsko-trzcianeckiego i wągrowieckiego) oraz województwa opolskie i śląskie w sprawach dotyczących obywatelstwa.

    Telefon: +48 71 3772700
    E-mail: info@breslau.diplo.de
    Strona internetowa: Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec we Wrocławiu

    ul. Podwale 76
    50-449 Wrocław

  • Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Hamburgu

    Jedno z czterech przedstawicielstw Polski w Republice Federalnej Niemiec. Okręg konsularny Konsulatu Generalnego RP w Hamburgu obejmuje: Bremę, Dolną Saksonię, Hamburg, Szlezwik-Holsztyn.

    Telefon: +49 40 611-870
    E-mail: hamburg.kg.sekretariat@msz.gov.pl
    Strona internetowa: Konsulat Generalny RP w Hamburgu

    Gründgensstraße 20
    22309 Hamburg

  • Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Kolonii

    Jedno z czterech przedstawicielstw Polski w Republice Federalnej Niemiec. Okręg konsularny Konsulatu Generalnego RP w Kolonii obejmuje: Hesję, Nadrenię Północną-Westfalię, Nadrenię-Palatynat, Kraj Saary.

    Telefon: +49 221 937-300 
    E-mail: kolonia.kg.sekretariat@msz.gov.pl
    Strona internetowa: Konsulat Generalny RP w Kolonii

    Im Mediapark 5C
    50670 Köln

  • Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Monachium

    Jedno z czterech przedstawicielstw Polski w Republice Federalnej Niemiec. Okręg konsularny Konsulatu Generalnego RP w Monachium obejmuje Bawarię i Badenię-Wirtembergię.

    Telefon: +49 89 41860-80
    E-mail: monachium.kg.sekretariat@msz.gov.pl
    Strona internetowa: Konsulat Generalny RP w Monachium

    Röntgenstr. 5
    81679 München

  • Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Berlinie

    Ambasada wspiera obywatelki i obywateli polskich mieszkających w Niemczech, towarzyszy polskim delegacjom w Niemczech oraz koordynuje działalność trzech Instytutów Polskich: w Berlinie, Lipsku i Düsseldorfie. W jej strukturze działają m.in. Wydział Polityczny, Ekonomiczny oraz Konsularny i Polonii.

    Telefon: +49 30 22313-155
    E-mail: berlin.amb.sekretariat@msz.gov.pl
    Strona internetowa: Ambasada RP w Berlinie

    Lassenstr. 19-21
    14193 Berlin

  • Ambasada Republiki Federalnej Niemiec w Warszawie

    Ambasada Republiki Federalnej Niemiec w Warszawie ma za zadanie pielęgnowanie stosunków polsko-niemieckich, reprezentowanie interesów Niemiec wobec Rządu Rzeczypospolitej Polskiej oraz informowanie Rządu Federalnego o wydarzeniach w Polsce. Ambasada podzielona jest na wydziały: polityczny, ekonomiczny, kultury, prasowy, prawno-konsularny, ds. polityki społecznej oraz ds. nauki i badań naukowych. Ambasada oferuje obywatelom i obywatelkom niemieckim wszelkie usługi konsularne oraz pomoc w nagłych wypadkach. Właściwość konsularna Ambasady obejmuje Polskę z wyjątkiem województw, za które odpowiadają Konsulaty Generalne.

    Telefon: +48 22 5841700
    E-Mail: info@warschau.diplo.de
    Strona internetowa: Ambasada Republiki Federalnej Niemiec w Warszawie

    ul. Jazdów 12
    00-467 Warszawa

  • Fundacja im. Heinricha Bölla – Przedstawicielstwo w Polsce (Warszawa)

    Praca warszawskiego biura Fundacji im. Heinricha Bölla (Heinrich Böll Stiftung), powiązanej z partią Bündnis 90/Die Grünen, koncentruje się na europejskiej polityce rolnej, energii i klimacie, demokracji i prawach człowieka oraz Europie i sprawach międzynarodowych. Fundacja przygotowuje wydarzenia publiczne, podcasty, analizy i raporty (głównie w języku polskim).

    Telefon: +48224401333
    E-mail: pl-info@pl.boell.org
    Strona internetowa: Fundacja im. Heinricha Bölla

    ul. Żurawia 45
    00-680 Warszawa

  • Fundacja Konrada Adenauera – Przedstawicielstwo w Polsce (Warszawa)

    Powiązana z partią CDU fundacja ma swoje przedstawicielstwo w Warszawie od lata 1989 roku i działa na rzecz wzmocnienia wartości chrześcijańsko-demokratycznych. W dziedzinie edukacji politycznej, polityki gospodarczej i bezpieczeństwa, a także dialogu międzypartyjnego i międzyspołecznego organizuje wydarzenia z polskimi instytucjami partnerskimi oraz publikuje raporty i analizy. Ponadto KAS przyznaje stypendia na wizytę studyjną w Niemczech.

    Telefon: +48 22 8459330
    E-mail: kas.polska@kas.de
    Strona internetowa: KAS Polska

    ul. J. Dabrowskiego 56
    02-561 Warszawa

  • Fundacja im. Friedricha Eberta – Przedstawicielstwo w Polsce (Warszawa)

    Niemiecka socjaldemokratyczna fundacja (Friedrich-Ebert-Stiftung, FES) otworzyła swoje przedstawicielstwo w Warszawie w 1990 roku i od tego czasu organizuje wydarzenia i prowadzi analizy z polskimi instytucjami partnerskimi. Promuje dialog i współpracę między niemieckimi i polskimi związkami zawodowymi, zajmuje się kwestiami europejskiej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa, Partnerstwa Wschodniego i współpracy w regionie Morza Bałtyckiego oraz polskiej demokracji i społeczeństwa obywatelskiego.

    Telefon: +48 22 4187951
    E-mail: polska@fes.de
    Strona internetowa: Fundacja im. Friedricha Eberta

    ul. Poznańska 3/4
    00-678 Warszawa

  • Niemiecka Sekcja Rady Gmin i Regionów Europy (Kolonia)

    Niemiecka Sekcja Rady Gmin i Regionów Europy (Deutsche Sektion des Rats der Gemeinden und Regionen Europas) jest stowarzyszeniem, którego członkami są niemieckie miasta, gminy i powiaty, a także Sejmik Miast Niemieckich (Deutscher Städtetag), Niemiecki Związek Miast i Gmin (Deutscher Städte- und Gemeindebund) oraz Niemiecki Związek Powiatów (Deutscher Landkreistag). Poprzez europejską organizację parasolową, Radę Gmin i Regionów Europy (RGRE), reprezentuje interesy gmin w rozwoju prawodawstwa UE. Na poziomie federalnym wspiera wymianę wiedzy między gminami członkowskimi, np. w ramach Grupy Roboczej ds. UE i Funduszy Europejskich. Sekcja Niemiecka współpracuje ze Związkiem Miast Polskich i Związkiem Powiatów Polskich w ramach Polsko-Niemieckiej Grupy Roboczej przy RGRE. Dwa razy w roku omawiane są wspólnie kwestie samorządu i gospodarki lokalnej, ochrony środowiska oraz wymiany młodzieży.

    Sekcja oraz Polsko-Niemiecka Grupa Robocza pomagają również w nawiązywaniu partnerstw samorządowych.

     

    Telefon: +49 221 3771-310
    E-mail: post@rgre.de
    Strona internetowa: Niemiecka Sekcja Rady Gmin i Regionów Europy

    Gereonstr. 18 – 32
    50670 Köln

  • Związek Miast Polskich (Poznań)

    Związek Miast Polskich (ZMP) to stowarzyszenie ponad 350 polskich miast, którego celem jest promowanie rozwoju społecznego i gospodarczego miast. Publikuje opinie na temat ustawodawstwa, lobbuje na szczeblu krajowym oraz organizuje szkolenia i konferencje dla reprezentantów/-ek miast. Wspiera również miasta członkowskie w poszukiwaniu partnerów do współpracy międzynarodowej oraz reprezentuje interesy polskich miast w Europejskim Komitecie Regionów, Radzie Gmin i Regionów Europy (CEMR) oraz Kongresie Władz Lokalnych i Regionalnych Rady Europy.

    W 1995 r. ZMP i niemiecka sekcja CEMR założyły Polsko-Niemiecką Grupę Roboczą w celu promowania wymiany między niemieckimi i polskimi gminami.

    Telefon: +48 61 6335050
    E-mail: biuro@zmp.poznan.pl
    Strona internetowa: ZMP

    ul. Robocza 42
    61-517 Poznań

  • Biuro ds. partnerstw miast Towarzystwa Zagranicznego (Dortmund)

    Biuro ds. partnerstw miast Towarzystwa Zagranicznego z siedzibą w Dortmundzie (Netzwerkstelle Städtepartnerschaften der Auslandsgesellschaft.de e.V. ) ma na celu wymianę doświadczeń i wiedzy na temat partnerstw miast w Nadrenii Północnej-Westfalii. Oferuje konsultacje, seminaria, warsztaty oraz regularnie spotkania sieciujące „Dzień Partnerstw Miast“.

    Telefon: +49 231 83800-36
    E-mail: brockmann@auslandsgesellschaft.de
    Strona internetowa: Netzwerkstelle Städtepartnerschaften

    Steinstraße 48
    44147 Dortmund

Język

  • Centrala Szkolnictwa Zagranicznego (Warszawa, Wrocław)

    ZfA (Zentralstelle für das Auslandsschulwesen) doradza i wspiera polskie szkoły z rozszerzonym programem języka niemieckiego, przeprowadza w Polsce egzaminy Niemieckiego Dyplomu Językowego Konferencji Ministrów Oświaty (Deutsches Sprachdiplom I + Deutsches Sprachdiplom II der Kultusministerkonferenz), oferuje doskonalenie zawodowe dla nauczycieli/-ek języka niemieckiego, a także stypendia dla niemieckich nauczycieli/-ek i uczniów/uczennic w programie DSD oraz pozyskuje dla polskich szkół specjalistów/specjalistki w nauczaniu języka niemieckiego.

    Punkt konsultacyjny w Warszawie:
    Telefon: +48 22 6295171
    E-mail: warschau@auslandsschulwesen.de
    Strona internetowa: ZfA Warszawa

    ORE – Ośrodek Rozwoju Edukacji
    ul. Aleje Ujazdowskie 28, pok. 311a                                                                             
    00-478 Warszawa                                                                                                             

    Punkt konsultacyjny we Wrocławiu:
    Telefon: +48 71 7478665
    E-mail: breslau@auslandsschulwesen.de
    Strona internetowa: ZfA Wrocław

    Regus Pegaz Budynek B, Piętro III
    ul. Grabarska 1
    50-079 Wroclaw

  • Polskie Centrum Kompetencji i Koordynacji – KoKoPol (Ostritz)

    KoKoPol (Kompetenz- und Koordinationszentrum Polnisch) zajmuje się językiem polskim i jego nauczaniem w Niemczech od 2020 roku. Oferuje między innymi kursy językowe dla menedżerów/-ek biznesu, nauczycieli/-ek i bezpłatne intensywne kursy  dla wszystkich zainteresowanych, a także szkolenia dla uczniów i uczennic, która pozwalają im zostać animator(k)ami językowymi.

    Telefon: +49 35823-770
    E-mail: info@ibz-marienthal.de
    Strona internetowa: KoKoPol

    St. Marienthal 10
    02899 Ostritz

  • Instytut Polski w Düsseldorfie

    Instytut Polski w Düsseldorfie to instytucja Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej, której celem jest upowszechnianie polskiej kultury w Niemczech. Wspiera również niemieckich pracowników i pracowniczki kultury w nawiązywaniu kontaktów z polskimi artyst(k)ami. Oferuje kursy językowe, organizuje wystawy we własnej galerii i poza nią, pokazy filmowe, np. w ramach festiwalu FilmPolska, wieczory literackie, spektakle teatralne i debaty.

    Telefon: +49 211 86696-0
    E-mail: duesseldorf@instytutpolski.pl
    Strona internetowa: Instytut Polski w Düsseldorfie

    Citadellstraße 7
    40213 Düsseldorf

  • Instytut Polski w Berlinie – filia w Lipsku

    Obok instytutów w Berlinie i Düsseldorfie także Instytut Polski Berlin – filia w Lipsku promuje i upowszechnia polską kulturę w Niemczech. Oferuje różne wydarzenia stacjonarne i cyfrowe w dziedzinie muzyki, tańca, teatru i filmu. Oddział inicjuje oraz wspiera przede wszystkim projekty i wydarzenia w Saksonii, Turyngii i Saksonii-Anhalt.

    Telefon: +49 0341 70261-0
    E-mail: lipsk@instytutpolski.pl
    Strona internetowa: Filia w Lipsku

    Markt 10
    04109 Leipzig

  • Instytut Polski w Berlinie

    Instytut Polski w Berlinie to instytucja Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej, której celem jest upowszechnianie polskiej kultury w Niemczech. Wspiera również niemieckich pracowników/-czki kultury w nawiązywaniu kontaktów z polskimi artyst(k)ami. Oferuje kursy językowe, organizuje wystawy we własnej galerii i poza nią, pokazy filmowe, np. w ramach festiwalu FilmPolska, wieczory literackie, spektakle teatralne i debaty.

    Instytut posiada oddział w Lipsku. Inny instytut znajduje się w Düsseldorfie.

    Telefon: +49 30 247581-0
    E-mail: berlin@instytutpolski.pl
    Strona internetowa: Instytut Polski w Berlinie

    Burgstrasse 27
    10178 Berlin

  • Goethe-Institut w Krakowie

    Goethe-Institut jest działającym na całym świecie instytutem kultury Republiki Federalnej Niemiec. W Polsce jest reprezentowany przez dwa instytuty w Warszawie i Krakowie. Wraz z instytucjami partnerskimi GI promuje język niemiecki i wspiera międzynarodową współpracę kulturalną. Kursy językowe są oferowane stacjonarnie i online, a oprócz certyfikatów językowych Instytutu Goethego, studenci mogą również przystąpić do TestDaF, który jest wymagany do studiowania na niemieckiej uczelni. Oprócz kursów językowych, GI zapewnia materiały drukowane i cyfrowe oraz portale internetowe.

    GI w Krakowie organizuje różnorodne wydarzenia kulturalne w dziedzinie filmu, teatru, muzyki, literatury i społeczeństwa.

    Telefon: +48 12 2021930
    E-mail: info-krakau@goethe.de
    Strona internetowa: Goethe-Institut w Krakowie

    ul. Podgórska 34
    31-536 Kraków

  • Goethe-Institut w Warszawie

    Goethe-Institut jest działającym na całym świecie instytutem kultury Republiki Federalnej Niemiec. W Polsce jest reprezentowany przez dwa instytuty w Warszawie i Krakowie. Wraz z instytucjami partnerskimi GI promuje język niemiecki i wspiera międzynarodową współpracę kulturalną. Kursy językowe są oferowane stacjonarnie i online, a oprócz certyfikatów językowych Instytutu Goethego, studenci mogą również przystąpić do TestDaF, który jest wymagany do studiowania na niemieckiej uczelni. Oprócz kursów językowych, GI zapewnia materiały drukowane i cyfrowe oraz portale internetowe.

    GI w Warszawie posiada nowoczesną bibliotekę otwartą dla wszystkich i organizuje różnorodne wydarzenia kulturalne z dziedziny filmu, teatru, muzyki, literatury i społeczeństwa.

    Telefon: +48 22 5059000
    E-mail: info-warschau@goethe.de
    Strona internetowa: Goethe-Institut w Warszawie

    ul. Chmielna 13 A
    00-021 Warszawa

  • GFPS-Polska, Stowarzyszenie Naukowo-Kulturalne w Europie Środkowej i Wschodniej (Warszawa)

    Stowarzyszenie GFPS-Polska oferuje polskim student(k)om stypendia na pobyt semestralny na niemieckiej uczelni, a dla osób z Ukrainy bądź Białorusi – na uczelni w Polsce. Ponadto każdego lata organizuje dwutygodniowy polsko-niemiecki kurs językowy, podczas którego osoby do 26 roku życia wspólnie uczą się języka sąsiedniego kraju. Przez cały rok w różnych miastach Polski organizowane są projekty trójnarodowe, otwarte również dla osób spoza stowarzyszenia. Stowarzyszenie ma aktywnych członków i członkinie w większości dużych miast w Polsce. Tak zwane grupy lokalne spotykają się regularnie w luźnej atmosferze, aby pokazać aktualnym stypendyst(k)om miasto, porozmawiać po niemiecku lub planować projekty. Ściśle współpracuje z niemieckim siostrzanym stowarzyszeniem: GFPS e.V.

    Telefon: +48 531 354 169
    E-mail: info@gfps.pl
    Strona internetowa: GFPS-Polska

    Adres korespondencyjny:
    Skrytka Pocztowa 34
    00-950 Warszawa 1

  • GFPS e. V. – Stowarzyszenie Naukowo-Kulturalne w Europie Środkowej i Wschodniej (Fryburg)

    Istniejące od 1984 roku stowarzyszenie GFPS e.V. (Gemeinschaft für studentischen Austausch in Mittel- und Osteuropa) zajmuje się wymianą z Europą Środkową i Wschodnią. Wraz z siostrzanymi stowarzyszeniami w Polsce, Czechach i Ukrainie przyznaje stypendia na semestralny pobyt na polskim lub czeskim uniwersytecie, organizuje dwutygodniowy tandem polsko-niemiecki oraz niemiecko-ukraińskie warsztaty językowe, a także oferuje różne wydarzenia kulturalne i projekty trójnarodowe, w których mogą uczestniczyć również osoby z zewnątrz. Osoby zrzeszone w stowarzyszeniu, głównie studentki i studenci, są zorganizowane w lokalne grupy, które spotykają się regularnie w różnych miastach.

    E-mail: vorstand@gfps.org
    Strona internetowa: GFPS e. V.

    Postfach 64 42
    79040 Freiburg

Ekonomia

  • Polsko-Niemiecka Izba Przemysłowo-Handlowa (Warszawa)

    Polsko-Niemiecka Izba Przemysłowo-Handlowa, AHK Polska (Deutsch-Polnische Industrie- und Handelskammer, AHK Polen) reprezentuje i promuje polskie oraz niemieckie firmy członkowskie. Zapewnia doradztwo w zakresie wejścia na rynek i handlu w sąsiednim kraju, a także w kwestiach prawnych, finansowych i kadrowych. Ponadto AHK oferuje seminaria i warsztaty w języku polskim i niemieckim.

    Telefon: + 48 22 5310500
    E-mail: info@ahk.pl
    Strona internetowa: Polsko-Niemiecka Izba Przemysłowo-Handlowa

    ul. Miodowa 14
    00-246 Warszawa

Nauka

  • Uniwersytet Europejski Viadrina (Frankfurt nad Odrą)

    Założony w 1991 roku uniwersytet (Europa-Universität Viadrina) znajduje się bezpośrednio na polsko-niemieckiej granicy  i za swoją misję postrzega budowanie mostów w Europie i do Europy oraz kształtowanie polsko-niemieckich stosunków. Uczelnia podpisała bilateralne umowy z kilkoma uniwersytetami w Europie i poza nią, które absolwent(k)om kulturoznawstwa oraz ekonomii umożliwiają uzyskanie podwójnych dyplomów ukończenia studiów.

    Działające na Uniwersytecie Centrum Interdyscyplinarnych Studiów o Polsce wspiera wymianę akademicką między Polską i Niemcami za pośrednictwem portalu internetowego Polonoznawstwo Interdyscyplinarnie (Pol-Int).

    Telefon: +49 335 5534-0
    E-mail: presse@europa-uni.de
    Strona internetowa: Uniwersytet Europejski Viadrina

    Große Scharrnstraße 59
    15230 Frankfurt (Oder)

  • Niemieckie Towarzystwo Studiów nad Europą Wschodnią (Berlin)

    Niemieckie Towarzystwo Studiów nad Europą Wschodnią (Deutsche Gesellschaft für Osteuropakunde e.V. / DGO) jest ponadpartyjną organizacją pożytku publicznego i największym w świecie niemieckojęzycznym stowarzyszeniem zrzeszającym osoby zajmujące się Europą Wschodnią. Jest to forum dyskusyjne na temat polityki, gospodarki i kultury Europy Środkowo-Wschodniej. Członkowie i członkinie DGO wywodzą się z środowiska akademickiego, politycznego, gospodarczego, mediów i świata kultury.

    Telefon: +49 30 214784-12
    E-mail: info@dgo-online.org
    Strona internetowa: DGO

    Schaperstraße 30
    10719 Berlin

  • Instytut Badań Europy Wschodniej przy Uniwersytecie Bremeńskim

    Instytut Badań Europy Wschodniej (Forschungsstelle Osteuropa, FSO), powstały w 1982 roku jest pozauniwersytecką placówką badawczą przy Uniwersytecie Bremeńskim. Zajmuje się badaniami nad opozycją polityczną i reżimami (post)autorytarnymi, gromadzi i archiwizuje dokumenty dysydentów i dysydentek z byłego Związku Radzieckiego, Polski i byłej Czechosłowacji oraz publikuje analizy online z ocenami bieżącej sytuacji politycznej w Polsce, Rosji, Ukrainie, Białorusi, na Kaukazie i w Azji Środkowej.

    Telefon: +49 421 218-69600
    E-mail: fso@uni-bremen.de
    Strona internetowa: Instytut Badań Europy Wschodniej

    Klagenfurter Straße 8
    28359 Bremen

  • Centrum Studiów Polonoznawczych im. Aleksandra Brücknera (Halle/Saale)

    Założone w 2012 roku Centrum Studiów Polonoznawczych im. Aleksandra Brücknera (Aleksander-Brückner-Zentrum für Polenstudien) zajmuje się interdyscyplinarnym badaniem rozmaitych formacji polskiej państwowości oraz polskiego społeczeństwa, języka i kultury dawnej i dziś. Centrum prowadzi intensywną wymianę z licznymi instytucjami naukowymi w Polsce oraz w krajach, które są i były ściśle powiązane z Polską. Na kierunku studiów magisterskich Interdyscyplinarnych Studiów Polonoznawczych studentki i studenci różnych specjalności wspólnie zdobywają wiedzę na temat polskiego języka i polskiej kultury. Poza tym Centrum prowadzi działalność kulturalno-oświatową i popularno-naukową adresowaną do szerszej publiczności.

    Telefon: +49 345 55-24281
    E-mail: anja.sips@geschichte.uni-halle.de
    Strona internetowa: Centrum Studiów Polonoznawczych im. Aleksandra Brücknera

    Emil-Abderhalden-Str. 26-27
    06108 Halle/Saale

  • Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy’ego Brandta Uniwersytetu Wrocławskiego

    Centrum Willy’ego Brandta (Willy Brandt Zentrum für Deuschland- und Europastudien der Universität Wrocław) koncentruje się na studiach germanistycznych i stosunkach polsko-niemieckich zarówno w swojej ofercie dydaktycznej, jak i projektach badawczych. Regularnie oferuje stypendia badawcze na prace związane z Niemcami.

    Telefon: +48 71 375 95 01
    E-mail: csne@uwr.edu.pl
    Strona internetowa: Centrum Willy’ego Brandta

    ul. Strażnicza 1–3
    50-206 Wrocław

  • Centrum Badań Historycznych Polskiej Akademii Nauk w Berlinie  

    Centrum Badań Historycznych Polskiej Akademii Nauk w Berlinie jest jedną z sześciu placówek Polskiej Akademii Nauk za granicą i pierwszą o profilu historycznym z własnymi projektami badawczymi. Jego zadaniem jest badanie historii stosunków polsko-niemieckich w kontekście europejskim. Jest reprezentowana we Wspólnej Polsko-Niemieckiej Komisji Podręcznikowej i opracowuje polsko-niemiecki podręcznik do historii dla szkół w Niemczech i w Polsce. Ukończono już m.in. pięciotomową serię polsko-niemieckich miejsc pamięci oraz przewodnik miejski Das polnische Berlin.

    Wspólnie z Ambasadą RP CBH regularnie przyznaje Nagrodę Naukową Ambasadora RP za prace naukowe pisane na niemieckich uniwersytetach.

    Telefon: +49 30 486285-40
    E-mail: info@cbh.pan.pl
    Strona internetowa: CBH

    Majakowskiring 47
    13156 Berlin

  • Niemiecki Instytut Historyczny w Warszawie

    Niemiecki Instytut Historyczny w Warszawie (Deutsches Historisches Institut Warschau / DHI) jednym z sześciu Niemieckich Instytutów Historycznych za granicą. Należy do fundacji prawa publicznego im. Maxa Webera Niemieckie Instytuty Humanistyczne za Granicą. Zadaniem Niemieckiego Instytutu Historycznego w Warszawie jest prowadzenie badań naukowych nad historią Polski i stosunków polsko-niemieckich w kontekście europejskim i międzynarodowym. Za sprawą szerokiego spektrum imprez naukowych, publikacji i przyznawanych stypendiów, NIH posługuje się sprawdzonymi instrumentami, które przyczyniają się również do promowania młodej kadry naukowej zajmującej się badaniami nad historią Polski i Europy Środkowowschodniej.

    Telefon: +48 22 5258300
    E-mail: dhi@dhi.waw.pl
    Strona internetowa: Niemiecki Instytut Historyczny w Warszawie

    ul. Aleje Ujazdowskie 39
    00-540 Warszawa

  • Fundacja im. Aleksandra von Humboldta (Bonn)

    Fundacja im. Aleksandra von Humboldta (Alexander von Humboldt-Stiftung) pracuje na rzecz postępu naukowego, porozumienia i dialogu, wspierając finansowo międzynarodową współpracę naukową oraz indywidualnymi stypendiami początkujące i doświadczone badaczki i badaczy. Humboldt Research Fellowship umożliwia osobom z Polski dłuższy pobyt naukowy w Niemczech. Z kolei Feodor Lynen Research Fellowship jest stypendium dla osób z Niemiec na pobyt naukowy w zagranicznej placówce partnerskiej Fundacji Humboldta. Ponadto Fundacja honoruje znaczące wyniki badań i przełomowe odkrycia naukowe różnymi nagrodami, np. Humboldt Research Award. W Polsce działa stowarzyszenie stypendystek i stypendystów Societas Humboldtiana Polonorum.

    Telefon: +49 228 8330
    E-mail: info@avh.de
    Strona internetowa: Fundacja im. Aleksandra von Humboldta

    Jean-Paul-Straße 12
    53173 Bonn

  • Niemiecka Centrala Wymiany Akademickiej (DAAD) – Przedstawicielstwo w Warszawie

    Niemiecka Centrala Wymiany Akademickiej (Deutscher Akademischer Austauschdienst e.V. / DAAD) to jedna z największych na świecie organizacji, która wspiera międzynarodową wymianę akademicką. DAAD równie intensywnie angażuje się w proces umiędzynarodowienia niemieckich uczelni, reformowanie systemów oświaty w państwach rozwijających się, a także we wspieranie rozwoju germanistyki i promocję języka niemieckiego za granicą. DAAD ma swoje przedstawicielstwo w Warszawie.

    Telefon: +48 22 3955400
    E-mail: daad@daad.pl
    Strona internetowa: DAAD

    ul. Zielna 37
    00-108 Warszawa

  • Polsko-Niemiecka Fundacja na rzecz Nauki (Frankfurt nad Odrą)

    PNFN (Deutsch-Polnische Wissenschaftsstiftung / DPWS) to fundacja, której celem jest zbliżenie obu krajów na płaszczyźnie nauki. Do jej głównych zadań należy zacieśnianie współpracy między student(k)ami, naukowcami i naukowczyniami oraz badacz(k)ami z Polski i Niemiec. W tym celu PNFN wspiera innowacyjne projekty oraz nowe modele współpracy w obu krajach w takich dziedzinach jak nauki humanistyczne, kulturoznawstwo, prawo oraz nauki społeczne i ekonomiczne.

    Telefon: +49 335 6640-594
    E-mail: gnauck@dpws.de
    Strona internetowa: Polsko-Niemiecka Fundacja na rzecz Nauki

    Große Scharrnstr. 23 a
    15230 Frankfurt (Oder)