Zainspiruj się polsko-niemieckimi projektami młodzieży
zrealizowanymi przez innych.
Zainspiruj się polsko-niemieckimi
projektami młodzieży
zrealizowanymi przez innych.
Różnorodność
Różnorodność
Kwestie uchodźstwa i migracji, które są ważne, aktualne społecznie oraz medialnie, bywają też elementem osobistego doświadczenia młodych ludzi. Warto więc zająć się nimi podczas międzynarodowych spotkań młodzieży.
Różnorodność
Tożsamość płciowa, kulturowe role płciowe czy prawa mniejszości seksualnych to ważne tematy współczesnego świata, które powinny znaleźć swoje miejsce także w projektach wymiany młodzieży.
Różnorodność
Wymiana młodzieży powinna być ofertą dostępną dla wszystkich młodych ludzi. W tym duchu warto wspierać działania z zakresu edukacji włączającej (inkluzji), starając się eliminować różne bariery udziału w projekcie. Co więcej, trudności można twórczo wykorzystać jako szanse i… temat spotkania. Na przykład niepełnosprawność słuchowa niektórych osób uczestniczących w projekcie może być interesującym oraz pouczającym zagadnieniem dla całej grupy.
Nauki ścisłe / STEM
Nauki ścisłe / STEM
Ochrona klimatu jest wyzwaniem generacyjnym, które bardzo chętnie i aktywnie podejmuje współczesna młodzież. Ta kwestia może być między innymi tematem ciekawej wymiany międzynarodowej.
Nauki ścisłe / STEM
Globalny problem zanieczyszczenia zbiorników wodnych i deficyt wody to sprawy nie tylko ekologii, ale nas wszystkich. Trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie, jak bardzo nas ona dotyczy i czy można się tego dowiedzieć na międzynarodowym spotkaniu młodzieży? Jedno jest pewne: woda, tak jak projekty wymiany, przekracza granice i dlatego praca nad jej ochroną powinna mieć również transgraniczny charakter.
Historia
Historia
Jak głosi znane powiedzenie: historia lubi się powtarzać. Dotyczy to także negatywnych wydarzeń z przeszłości. Międzynarodowe spotkania młodzieży pomagają zrozumieć wspólną, często trudną przeszłość narodów, jak również przypominają drogi do pojednania i porozumienia między nimi. Nawet z najtrudniejszych okresów naszej historii można czerpać budujące przykłady ludzkiej solidarności, pojednania i pokojowych przemian. Ważne jest, aby konkretne wydarzenia z przeszłości przedstawiać w korelacji z aktualnymi, które bezpośrednio nas dotyczą. Takie podejście pozwala na zrozumienie zjawisk, które wydają się abstrakcyjne i oderwane od naszych czasów.
Historia
Historia jest i pozostanie ważnym tematem wielu międzynarodowych spotkań młodzieży. Co zrobić, aby odległe, nieraz dziejowe, wydarzenia były interesujące i bardziej zrozumiałe dla młodego pokolenia? Jak łatwiej pokazywać wpływ przeszłości na teraźniejszość oraz jak porównywać dawne życie do codzienności współczesnej młodzieży? Spróbujcie uczynić historię bardziej osobistą, opowiadając o niej przez pryzmat losów konkretnych osób. Działania można opierać na analizowaniu listów, autobiografii, pamiętników, notatek, fotografii, osobistych przedmiotów (zdjęcia, zegarki, biżuteria itp.) odebranych podczas aresztowania, jak również przekazów ustnych czy opowiadań.
Sport
Sport
Wymiana młodzieży powinna być ofertą dostępną dla wszystkich młodych ludzi. W tym duchu warto wspierać wszelkie działania z zakresu edukacji włączającej (inkluzji). A świetnym sposobem na przełamywanie barier i integrację są aktywności sportowe.
Sport
Sport jest bardzo popularnym tematem międzynarodowych spotkań młodzieży. Język rywalizacji sportowej jest uniwersalny i ułatwia komunikację oraz integrację młodych osób podczas wymiany. Nawet jeśli osią spotkania są zawody czy wspólne treningi, program powinien być wzbogacony o różne aspekty edukacji międzykulturowej. Sport może być punktem wyjścia do wielu ciekawych tematów i wątków, takich jak idea fair play, zarówno podczas zawodów, jak i w codziennym życiu.
Kultura
Kultura
Teatr pozwala młodzieży opowiadać własnym językiem o ważnych dla niej sprawach. To doskonały pomysł na międzynarodowe spotkanie.
Kultura
Muzyka może być uniwersalnym językiem i narzędziem łączącym ludzi niezależnie od środowisk, z jakich się wywodzą. Ułatwia też poruszanie ważnych, a nie zawsze łatwych dla młodzieży tematów, takich jak na przykład: tożsamość, poczucie przynależności bądź wykluczenia, stereotypy, wartości, prawa człowieka. Dobrym pomysłem na projekt wymiany jest więc spotkanie poświęcone muzyce i muzykowaniu, połączone z warsztatami o tolerancji, różnorodności i przeciwdziałaniu dyskryminacji
Kultura
Nowoczesny cyrk, w którym nie ma tresury zwierząt, daje możliwość twórczej ekspresji, przełamywania barier, dobrej zabawy, a nawet zaznania odrobiny magii. To również doskonały pomysł na międzynarodowe spotkanie młodzieży.
Kształcenie zawodowe
Kształcenie zawodowe
W ostatnich latach zyskują na popularności działania, które podkreślają pozytywny wpływ przyrody na ludzi, jak np. hortiterapia czy kąpiele leśne. A może by tak połączyć przyjemne z pożytecznym? Zorganizujcie spotkanie młodzieży poświęcone ogrodnictwu i pracy z roślinami.
Kształcenie zawodowe
Gemeinsames Kochen und Essen bringt nicht nur Menschen zusammen, sondern hilft auch, eine andere Kultur besser kennen und schätzen zu lernen – Liebe geht schließlich durch den Magen! Für manche jungen Menschen kann die Zubereitung von Speisen auch Teil der Berufsorientierung oder Ausbildung sein. Kulinarische Erkundungen eignen sich daher hervorragend als Thema einer deutsch-polnischen Begegnung.
Kształcenie zawodowe
Projekt ma na celu zwiększenie świadomości młodych osób na temat orientacji zawodowej oraz oferuje możliwość spróbowania swoich sił w pracy zespołowej. Osoby uczestniczące mogą sprawdzić swoje umiejętności współpracy z innymi oraz w pewnym stopniu określić lub chociaż ukierunkować swoje preferencje dotyczące wyboru ścieżki zawodowej.
Edukacja obywatelska
Edukacja obywatelska
Obywatelki i obywatele krajów członkowskich UE otrzymują jednocześnie obywatelstwo samej Unii. Jakie ma to znaczenie dla młodych ludzi? Czy czują przynależność do europejskiej wspólnoty? Jak definiują granice Europy i europejskości? Tym i podobnym kwestiom warto poświęcić program wymiany młodzieży.
Edukacja obywatelska
Jaki jest społeczny wizerunek kobiet? Jak wygląda kwestia ich równouprawnienia na szczeblu lokalnym? Jakie doświadczenia mają młode kobiety w życiu codziennym? W ramach wymiany międzynarodowej, dziewczęta i młode kobiety mogą wejść w dialog z lokalnymi środowiskami politycznymi i aktywistycznym. Ich wspólnym celem może być wkład w rozwój społeczeństwa, w którym wszystkie osoby – niezależnie od płci – będą miały równe prawa.